ads

Hafta sonu sınırlama ve sokağa çıkma yasakları kalkıyor mu ?

Hafta sonu sınırlama ve sokağa çıkma yasakları kalkıyor mu ?

Kalabalık ile hastalığın yoğun geçtiği bölgelerdeki antikor düzeylerini değerlendiren uzmanlar, Türkiye’de bölgesel açıdan normalleşme noktasına geçilmesini tavsiye ediyor. İlk yer olarak İstanbul’a dikkat çeken uzmanlar, sınırlamaların kalkabileceğini, okullar ile küçük işletmelerin açılabileceğini öngörüyor.

Salgın, uzmanları 2’ye böldü. Normal yaşam için adımların atılması gerektiğini ifade eden bir takım uzmanlara bakıldığında, Türkiye sürü bağışıklığına doğru ilerliyor.Türkiye’nin kalabalık bölgelerinde bağışıklığın,

pandeminin hızını kesme seviyesine ulaştığı belirtiyor.Kalabalık ile hastalığın fazla geçirildiği bölgelerde, şahıslardaki antikor seviyesine bakarak “bölgesel” açıdan normalleşme noktasına geçilmesi tavsiye ediliyor.

Başta İstanbul’a dikkat çekiliyor. Bilhassa toplu taşıma araçları kullanan grupta bir an evvel antikor seviyesine bakılması öneriliyor. Hastalığı atlatanlar değerlendirildiğinde toplumsal bağışıklığın yüzde 50-60’ı bulmuş olması düşünülüyor.

Normalleşme sürecine aşamalı bir şekilde geçilmesini savunan uzmanlar, ay sonundan itibaren sınırlamaların kalkabileceği, öncelikle okullardan sonrasında kafe ile restoranların aşamalı bir şekilde açılması gerektiği fikrinde.”Henüz erken” değerlendirmesini yapan bir takım uzmanlar da vakalar azalsa da normalleşme için yeterli olmadığını düşünüyor.

Virüsü atlatmış olan olan çoğu kişide yeterli antikor bulunmadığı, antikoru olanlarda da koruyucu sürenin ne kadar olduğunun bilinmediği belirtiliyor. Uzmanlar, sürü bağışıklığı elde edilse dahi bilhassa yaşlı ve kronik hastalığı olanlarda tehlike faktörünün süreceğinden, normalleşme için yetersiz görülüyor.

Yazının sonuda kalkıyor ilk A Haber Haber’de çıktı.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün